NOT KNOWN FACTUAL STATEMENTS ABOUT ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

Not known Factual Statements About rozwarstwienie siatkówki

Not known Factual Statements About rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

Odklejenie siatkówki przyczyny Przyczyn, które powodują odklejenie się siatkówki, jest wiele. Prowadzą do powstawania zmian w różnych mechanizmach, w zależności od typu. Do przedarciowego odklejenia siatkówki w oku dochodzi na skutek wystąpienia otworów, przez które przedostaje się płyn i dochodzi do odwarstwienia.

1. Wszczepy mające postać gąbki lub taśmy silikonowej (taśmy są używane zwłaszcza w przypadkach licznych zwyrodnień kraciastych i otworów zajmujących ponad połowę siatkówki oraz przy bardzo rozległych odwarstwieniach). Ich celem jest wgłobienie ściany gałki ocznej, przez co możliwe jest zbliżenie nabłonka barwnikowego z odwarstwioną częścią siatkówki.

Nie wszystkie stwierdzone podczas badania otwory lub zwyrodnienia siatkówki wymagają podjęcia natychmiastowego działania. Przy prawidłowym ciele szklistym większość małych otworów ulegnie samoistnemu zamknięciu, nie stanowiąc zagrożenia dla pacjenta.

Lekarz okulista stawia diagnozę na podstawie wyniku wziernikowania dna oka (zob. Wziernikowanie dna oka). U 100% chorych w plamce w dnie oka widoczne są torbielowate zmiany rozwarstwieniowe, United kingdomładające się w obraz przypominający „koło rowerowe”. Objaw ten jest bardzo charakterystyczny here i stanowi podstawę rozpoznania wrodzonego rozwarstwienia siatkówki.

Bezpośrednim objawem odwarstwienia siatkówki jest pojawiające się znaczne pogorszenie widzenia pod postacią ,,zasłony” zachodzącej z różnych stron (w zależności od przyczyny odwarstwienia).

nagłe osłabienie wzroku – odwarstwienie siatkówki w górnej części gałki ocznej doprowadzi do ubytku w dolnej części pola widzenia. Jeżeli odwarstwieniu ulegnie okolica dołka środkowego, pacjent jest pozbawiony widzenia centralnego.

Rozwarstwienie siatkówki bywa uwarunkowane genetycznie, ale może być także związane z wiekiem. U osób starszych ciało szkliste, które wypełnia gałkę oczną, zaczyna się obkurczać i stopniowo oddzielać od siatkówki. Nie są to jednak jedyne przyczyny.

Siatkówka jest to światłoczuła błona ,,wyścielająca” oko od środka, pełniąca kluczową funkcję w procesie widzenia.

zaburzenia pola widzenia – ubytek może następować powoli lub szybko, w zależności od przyczyny, może także różnić się pod wpływem zmian pozycji ciała. Rozpoczyna się to zwykle od pojawienia się ciemnego obszaru w polu widzenia. Widzenie stopniowo pogarsza się,

Zastosowanie wszczepów sylikonowych wskutek zmiany kształtu gałki ocznej może wymagać noszenia okularów.

Taka sytuacja wymaga podjęcia ścisłej współpracy ze specjalistą i wprowadzenia stosownego leczenia. W innym przypadku istnieje ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku, zwłaszcza jeśli odwarstwienie obejmuje plamkę.

Polega ona na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego wraz z błonami, a następnie wypełnieniu gałki ocznej specjalną substancją. We wtórnym odklejeniu się siatkówki początkowo należy wdrożyć leczenie choroby podstawowej, a w przypadku braku obserwacji cofania się zmian również przystąpić do leczenia operacyjnego.

Odgrywa także rolę profilaktyczną w powstawaniu nowych zmian. W przypadku odwarstwienia się trakcyjnego stosuje się natomiast witrektomię. Opiera się na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego razem z błonami. Następnie gałka oczna jest wypełniana specjalną substancją.

Odwarstwienie siatkówki nie wywołuje bólu. Kiedy zatem należy szukać pomocy lekarskiej? Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjenta?

Report this page